Dela nyhet
Försäljning av Bingolotter och Sverigelotter
11 nov 2022 0 kommentarer
Hej,
Nu är det dax att sälja bingolotter och Sverigelotter för klubbens räkning. Det är väldigt viktigt att ALLA verkligen försöker göra sitt bästa när det gäller försäljningen av lotterna. De pengarna som klubben får in gör att vi har bollar, västar, korner och allt annat som behövs för att kunna träna och spela matcher. Det är även så att klubben planerar att göra en ny 9-manna plan och det kostar extremt mycket pengar att kunna få till det ekonomiskt.
Om inte klubben får in pengar via lottförsäljning kommer de bli tvungna att höja medlemms- och träningsavgifterna istället, vilket såklart är väldigt tråkigt.
Det är väldigt viktigt att börja sälja lotterna direkt när ni har fått dem, då det är väldigt många andra som säljer lotter och mycket annat runt jul.
Jag kommer dela ut lotterna på söndagens match för dem som är med och spelar. För övriga kommer jag dela ut på träningen på tisdag.
Ha en bra helg!
Mvh
Simon